Fundacje Rodzinne – Inwestycja w Przyszłość i Ochrona Majątku Twojej Rodziny

W dzisiejszych czasach, gdy świat finansów i inwestycji jest pełen niepewności, coraz więcej rodzin szuka bezpiecznych i efektywnych sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej. Jednym z takich rozwiązań są fundacje rodzinne, które oferują unikalne korzyści dla rodzin pragnących chronić swój dorobek i zapewnić trwałość swojego majątku przez pokolenia.

Fundacje Rodzinne – Inwestycja w Przyszłość i Ochrona Majątku Twojej Rodziny

Fundacja rodzinna to prywatna organizacja założona przez jednego lub więcej Fundatorów w celu zarządzania ich aktywami. To narzędzie pozwala na efektywne zarządzanie majątkiem, jego ochronę, a także realizację celów statutowych.

Zalety Fundacji Rodzinnych:

  1. Zarządzanie i Ochrona Majątku: Fundacja rodzinna zapewnia profesjonalne zarządzanie majątkiem, co jest kluczowe w przypadku dużych fortun i złożonych portfeli inwestycyjnych. Dzięki temu majątek jest chroniony przed niepewnościami rynkowymi i innymi ryzykami. Od niedawna każdy może założyć taką fundację rodzinną przy wniesieniu majątku przez Fundatora już od 100 tys. zł. Co warto zauważyć, majątek fundacji nie podlega egzekucji komorniczej prowadzonej przeciwko Fundatorowi, członkowi zarządu lub Beneficjentowi.
  2. Planowanie Sukcesyjne: Fundacja umożliwia przekazanie majątku kolejnym pokoleniom w sposób uporządkowany i zgodny z wolą Fundatora. To idealne rozwiązanie dla rodzin pragnących uniknąć konfliktów sukcesyjnych.
  3. Korzyści Podatkowe: Wiele krajów oferuje korzystne ulgi podatkowe dla fundacji rodzinnych, co może przynieść znaczne oszczędności. Korzyści podatkowe w Polsce opisano poniżej.
  4. Działalność gospodarcza: Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie ustalonym w statucie fundacji jak i ustawie z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Fundacja rodzinna może ponadto inwestować środki w funduszach inwestycyjnych, w papiery wartościowe poprzez dom maklerski jak i posiadać udziały w spółkach.
  5. Prywatność: Fundacja rodzinna pozwala na zachowanie dyskrecji w zarządzaniu majątkiem, co jest szczególnie ważne dla osób publicznych i rodzin, które cenią sobie prywatność. Dane z rejestru w Polsce nie są dostępne w internecie i raczej nieszybko się to nie zmieni. Sam rejestr jest jawny i każdy może otrzymać odpis czy wyciągi z rejestru.

Jak Założyć Fundację Rodzinną?

Założenie fundacji rodzinnej wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Warto skorzystać z pomocy specjalistów w dziedzinie prawa i finansów, aby zapewnić, że wszystkie aspekty są właściwie realizowane. Do załażenia Fundacji Rodzinnej wymagane jest wniesienie przez Fundatora majątku o wartości minimalnej 100 tys. zł.

Czy Fundacja Rodzinna może być obsługiwana przez Wirtualne Biuro?

Tak, nawet jest to zalecane ze względu na istotę ważnych dokumentów, jakie mogą przychodzić do fundacji i ryzyko niedostarczenia ich pod prywatny adres.

Wirtualne biuro takie jak Tower Office posiada wieloletnie doświadczenie w tym zakresie gwarantując prawidłowy obieg korespondencji. Ponadto Tower Office obsługuje już kilka takich fundacji mimo iż zarejestrowanych jest ich na dzień dzisiejszy dopiero ok. 200.

Jakie podatki obowiązują przy Fundacji Rodzinnej?

Osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% PIT przy wypłacie środków z Fundacji. Pozostali zapłacą 15% PIT.

Co ważne, Fundacja rodzinna płaci CIT 15% pobierany dopiero w momencie przekazywania środków beneficjentom (brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacji)

Gdzie rejestruje się Fundacje Rodzinne, który rejestr za to odpowiada?

Rejestr fundacji rodzinnych prowadzi Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim

Podstawa prawna Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej

Wszelkie prawa do artykułu są zastrzeżone. Tower Office wyraża zgodę na kopiowanie części lub całości artykułu pod warunkiem podania źródła artykułu podając aktywny link zwrotny do strony kopiowanego artykułu. Kopiowanie artykułu powodować będzie działanie odszkodowawcze w kwocie 5000zł za każdy naruszenie.

Tower Office

Plac Bankowy 2,
00-095 Warszawa

© by Tower Office | Projekt i wykonanie: ImagineSoft